האם תדע את שמו?

 

את השאלה הזו שָאָל פעם איש שהיה הטיפש באדם (כִּי בַעַר אָנֹכִי מֵאִישׁ), לכן האם אנו הפִּקחים נוכל להיות חכמים יותר מאותו אדם שהודה כי "וְלֹא-בִינַת אָדָם לִי, וְלֹא-לָמַדְתִּי חָכְמָה". האיש ששאל את השאלה הזו היה אָגוּר בִּן-יָקֶה-הַמַּשָּׂא כשלושת אלפים שנה בקירוב. ואמר גם כן "מִי עָלָה-שָׁמַיִם וַיֵּרַד, מִי אָסַף-רוּחַ בְּחָפְנָיו. מִי צָרַר-מַיִם בַּשִּׂמְלָה. מִי, הֵקִים כָּל-אַפְסֵי-אָרֶץ:מַה-שְּׁמוֹ וּמַה-שֶּׁם-בְּנוֹ, כִּי תֵדָע" (משלי ל:4- 10).

 

האדון יֵשׁוּעֲ אמר לנקדימון נשיא היהודים: "אִם בִּדְבָרִים שְׁפָלִים לא הֶאֱמַנְתֶּם לִי אֵיך תַּאֲמִינוּ לִי כִּי אַגִּיד רָמוֹת׃ וְאִישׁ לא־עָלָה לַמָּרוֹם בִּלְתִּי הוּא אֲשֶׁר־יָרַד מִמָּרוֹם הֲלֹא הוּא בֶּן־הָאָדָם אֲשֶׁר בַּשָּׁמָיִם" (הבשורה ע"פ יוחנן ג: 12, 13). אם נשאל את המשיח את השאלה הזו היה עונה לנו: "וְאִישׁ לא־עָלָה לַמָּרוֹם בִּלְתִּי הוּא אֲשֶׁר־יָרַד מִמָּרוֹם הֲלֹא הוּא בֶּן־הָאָדָם אֲשֶׁר בַּשָּׁמָיִם" (יוחנן ג:13). האדון יֵשׁוּעֲ הוא היחיד אשר ירד מהשמים והוא יודע את שאנו לא יודעים. אני עליתי לשמים בטיול דמיוני בחלומות הלילה, אך האדון יֵשׁוּעֲ עלה לשמים מהר הזיתים ארבעים יום לאחר תקומתו מן המתים, שהם ארבעים ושלושה ימים לאחר צליבתו. מי עלה השמים וירד? מה שמו ומה שם בנו כי תדע?

ולאחר מכן תבוא השאלה "מִי אָסַף-רוּחַ בְּחָפְנָיו. מִי צָרַר-מַיִם בַּשִּׂמְלָה. מִי, הֵקִים כָּל-אַפְסֵי-אָרֶץ" האדון יֵשׁוּעֲ המשיח השיב על השאלה הזו בנס שאיש לא יוכל לעשותה, "וְהִנֵּה סַעַרה גָּדוֹלה נֵעוֹרה בַּיָּם עַד־כַּסּוֹת הַגַּלִּים אֶת־הָאֳנִיָּה וְהוּא נִרְדָּם׃ וַיִּגְּשׁוּ אֵלָיו וַיְעִירֻהוּ וַיִּקְרָאוּ הוֹשִׁיעָה אֲדֹנֵינוּ כִּי אָבָדְנוּ׃ וַיֹּאמֶר אֲלֵיהֶם לָמָּה אַתֶּם חֲרֵדִים קְטַנֵּי אֱמֻנָה וַיָּקָם וַיִּגְעַר בָּרוּחוֹת וּבַיָּם וַתְּהִי דְּמָמָה גְדוֹלָה׃ וַיִּתְמְהוּ הָאֲנָשִׁים לֵאמוֹר מִי הוּא זֶה אֲשֶׁר גַּם־הָרוּחוֹת וְהַיָּם מַקְשִׁיבִים לְקוֹלוֹ" (מתי ח:24, 27). מי הוא זה שיכול לגעור ברוחות ויצייתו לו, ומי יכול לצוות על הגלים והם נרגעים? אדם לא יוכל לעשות מעשים אלה. מי אם כן יכול לעשותם? מה שמו? ומה שם בנו?

וכעת. מי הקים כל אפסי ארץ? על השאלה הזו השיב כותב האגרת אל העבריים באומרו: "וְכֵן עוֹד אַתָּה אֲדֹנָי לְפָנִים הָאָרֶץ יָסַדְתָּ וּמַעֲשֵׂי יָדֶיך שָׁמָיִם" (אל העבריים א:10) ובספר בראשית אומר הכתוב: "בְּרֵאשִׁית, בָּרָא אֱלֹהִים, אֵת הַשָּׁמַיִם, וְאֵת הָאָרֶץ" (בראשית א:1). למי אם כן יש את הסמכות הזו לברוא וליסד את כל אספי הארץ? האדון יֵשׁוּעֲ השיב על השאלה הזו ויאמר: "וַיִּגַּשׁ יֵשׁוּעַ וַיְדַבֵּר אֲלֵיהֶם לֵאמֹר נִתַּן־לִי כָּל־מִמְשָׁל בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ" (מתי כח: 18). על כן מי הקים כל אפסי ארץ? מה שמו? ומה שם בנו? האם תדע?

יתכן שתאמר כי הכוונה היא לאלוהים? נכון, אולם מה שמו? ומה שם בנו? יוחנן  המטביל העיד עליו באמרו: "וַאֲנִי רָאִיתִי וָאָעִיד כִּי־זֶה הוּא בֶּן־הָאֱלהִים" (יוחנן א:34), והשליח יוחנן האהוב אמר: "וְיָדַעְנוּ כִּי בֶן־הָאֱלהִים בָּא וַיִּתֶּן־לָנוּ לֵב לְהַשְׂכִּיל אֹתוֹ אֲשֶׁר הוּא אָמֵן וְלוֹ אֲנַחְנוּ אֲשֶׁר הוּא אָמֵן הוּא יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ בְּנוֹ זֶה הוּא אֱלהֵי אָמֵן וְחַיֵּי־עַד" (האגרת הראשונה של יוחנן ה:20). האדון יֵשׁוּעֲ העיד על עצמו ואמר: "וַאֲנִי וְהָאָב אֶחָד" (יוחנן י:30). השליח פיליפוס אמר לאדון יֵשׁוּעֲ: "אֲדֹנִי הַרְאֵנוּ נָא אֶת־הָאָב וְדַיינוּ" השיב לו האדון יֵשׁוּעֲ ואמר: "הֲלֹא יָמִים רַבִּים הָיִיתִי עִמָּכֶם הֲטֶרֶם תֵּדַע אֹתִי פִּילִפּוֹס הָרֹאֶה אֹתִי רֹאֶה אֶת־הָאָב וְלָמָּה־זֶּה תֹאמַר הַרְאֵנוּ אֶת־הָאָב" (יוחנן יד:9, 10) ומה שמו? ומה שם בנו כי תדע? כי שמו הוא אלוהים הנגלה בבשר האדון יֵשׁוּעֲ המשיח וזה גם שם בנו. "לְכוּ אֶל־כָּל־הָעַמִּים לְהוֹרֹתָם וְלַעֲשׂתָם לִי לְתַלְמִידִים וּלְטַבֵּל אֹתָם בְּשֵׁם הָאָב וְהַבֵּן וְרוּחַ הַקֹּדֶשׁ" (מתי כח:19). שים לב שנאמר שם "בשם" האב והבן ורוח הקודש ולא נאמר "בשמות". השם הזה הוא שמו של האדון ישוע המשיח. "יִוָּדַע לָכֶם כֻּלְּכֶם וּלְכָל־עַם יִשְׂרָאֵל כִּי־בְשֵׁם יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הַנָּצְרִי אֲשֶׁר אַתֶּם צְלַבְתֶּם וֵאלהִים הֱקִימוֹ מִן־הַמֵּתִים בִּשְׁמוֹ הוּא עֹמֵד לִפְנֵיכֶם בָּרִיא ... וְאֵין יֶשׁוּעָּה בִּלְתּוֹ כִּי לא־נִתַּן שֵׁם אַחֵר לִבְנֵי אָדָם תַּחַת הַשָּׁמַיִם אֲשֶׁר־בּוֹ נִוָּשֵׁעָה" (מעשי השליחים ד:10, 12).

כל המאמין באדון יֵשׁוּעֲ המשיח לא יאבד לעולם כי אם ינחל חיי עולם. "וְיָדַעְנוּ כִּי בֶן־הָאֱלהִים בָּא וַיִּתֶּן־לָנוּ לֵב לְהַשְׂכִּיל אֹתוֹ אֲשֶׁר הוּא אָמֵן וְלוֹ אֲנַחְנוּ אֲשֶׁר הוּא אָמֵן הוּא יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ בְּנוֹ זֶה הוּא אֱלהֵי אָמֵן וְחַיֵּי־עַד" (האגרת הראשונה של יוחנן ה:20). כל אשם יוכל לזכות בחיי עולם אם יאמין באדון יֵשׁוּעֲ המשיח אשר אמר כי כל מי שיבוא אליו לא יוציאנו החוצה לעולם. בוא אליו כי יש לו הסמכות להכניס אותך לשמים או שמה שלוח אותך לגיהנום. האמן בוא ותוושע.

 התפלל איתי את התפילה הזו בשם האדון יֵשׁוּעֲ, המשיח ותזכה בישועה וחיי נצח.

"האדון יֵשׁוּעֲ המשיח אתה הוא האלוהים הלובש בשר אשר ירד מן השמים. אני מבקש ממך לסלוח לי על חטאי בדמך שנשפך על הצלב. בואנה ושכון בליבי ותן לי חיי עולם. אני מבקש זאת בשם יֵשׁוּעֲ המשיח".