איש הביניים

 

THE MEDIATOR

 

מאת עאטף חמאדה

בראש ובראשונה מהו "איש ביניים?" איש ביניים הוא מתווך או מגשר, איש העומד בין שני צדדים מנוגדים השרויים במחלוקת. בדרך כלל מכיר איש הביניים היטב את שני הצדדים והוא מנהל קשר הדוק עימם. כל אחד שיש לו התכונות האלה יכול לשכנע את שני הצדדים לוותר על עוינותם ולהגיע לפשרה.  כמה מדינות נכשלו במאמציהן לשמור על הכלל הזה, וכתוצאה מכך לא השכילו לבחור באיש הביניים הנכון, שיוכל להשכין שלום בין הצדדים הניצים!

האדם, מצדו, נמצא במחלוקת מתמדת עם האלוהים בגלל החטא שבו, הגורם לו למרוד באלוהים ולהפר את מצוותיו. אי לכך זקוק הוא באמת ובתמים לאיש ביניים. ונשאלת השאלה: "מיהו היכול לעמוד בפרץ, שבכוחו לתווך, לפשר ולהשכין שלום בין אלוהים ובני אדם? מי האיש היכול לדבר עם האלוהים והמסוגל לשכנע אותו לרחם על בני האדם ולסלוח לחטאיהם?" לו היה המתווך הזה אל אין ביכולתו לדבר אל בני האדם, משום שאלוהינו "אש אוכלה הוא", כדברי המקרא: "וּמַרְאֵה כְּבוֹד ה' - כְּאֵשׁ אֹכֶלֶת בְּרֹאשׁ הָהָר..." (שמות כד:17). ולו היה המתווך אדם בשר ודם אין לאל ידו לעמוד בנוכחות האלוהים, משום שהמקרא אומר גם: "כִּי-כֻלָּם חָטָאוּ וְחַסְרֵי-כְבוֹד אֱלֹהִים הֵמָּה!" (אל הרומיים ג:23).

אנחנו, כבני אנוש, זקוקים לאיש ביניים שיכולתו לתווך בינינו ובן האלוהים, אשר אמר בפי נביאו: "וָאֲבַקֵּשׁ מֵהֶם אִישׁ גֹּדֵר-גָּדֵר וְעֹמֵד בַּפֶּרֶץ לְפָנַי בְּעַד הָאָרֶץ לְבִלְתִּי שַׁחֲתָהּ - וְלֹא מָצָאתִי." (יחזקאל כב:30). כאשר הסתכל האלוהים בין בני האדם הוא לא יכול היה למצוא איש. הוא לא יכול היה למצוא את האיש אשר יוכל לעמוד בינו ובין בני האדם. מיהו אפוא אותו האיש היכול לעמוד בנוכחותו הקדושה של האל  ולחיות בתוך העולם המושחת הזה מבלי להיות מושפע בעצמו על ידי שחיתות החטא? או מי האיש אשר לא חטא מעולם ולו חטא אחד בכל ימי חייו עלי אדמות, ושיש לאל ידו לתווך בין האדם החוטא ובין האלוהים הקדוש? הרי המקרא אומר: "כִּי אֶת-אֲשֶׁר לֹא-יָדַע חֲטָאָה - אֹתוֹ עָשָׂה לַחֲטָאָה בַּעֲדֵנוּ; לְמַעַן נִהְיֶה-בּוֹ אֲנַחְנוּ לְצִדְקַת אֱלֹהִים!" (ב' לקורינתיים ה:21).

האלוהים חיפש בין הנביאים ובין בני האדם החיים על פני האדמה ומצא ש-"אָדָם אֵין צַדִּיק בָּאָרֶץ אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה-טּוֹב וְלֹא יֶחֱטָא!" (קהלת ז:20). הוא הביט בכל בני האדם עלי אדמות וקבע ש:"אֵין צַדִּיק, אֵין גַּם-אֶחָד!" (אל הרומים ג:10). ישעיה הנביא אמר על כך: "וַיַּרְא כִּי-אֵין אִישׁ, וַיִּשְׁתּוֹמֵם - כִּי אֵין מַפְגִּיעַ" (ישעיה נט:16). מכאן שהאלוהים, בורא האדם, הסיק מכך שהאדם אינו מסוגל להושיע את עצמו, ולפיכך אין ביכולתו להושיע את האנושות. ומשום שלא מצא עומד בפרץ, הוא החליט לקחת את המשימה על עצמו ולשמש בעצמו איש ביניים בינו ובין האנושות. "וַתּוֹשַׁע לוֹ זְרֹעוֹ, וְצִדְקָתוֹ - הִיא סְמָכָתְהוּ." (שם).

משום כך אמר ר' שאול השליח: "כִּי אֶחָד הוּא הָאֱלֹהִים, וְאֶחָד הוּא אִישׁ-הַבֵּינַיִם בֵּין אֱלֹהִים וּבֵין בְּנֵי הָאָדָם; הוּא בֶן-הָאָדָם, הַמָּשִׁיחַ יֵשׁוּעַ" (א' לטימותיאוס ב:5). וכן אמר כיפא השליח, "וְאֵין הַיְשׁוּעָה בְּאַחֵר, כִּי לֹא נִתַּן תַּחַת הַשָּׁמַיִם שֵׁם אַחֵר לִבְנֵי אָדָם אֲשֶׁר-בּוֹ נִוָּשֵׁעַ!" (מעשי השליחים ד:12). לסיכום, ישוע, מלך המשיח, הינו האחד והיחיד היכול לעמוד בתווך בין אלוהים ובני אדם ולגשר ביניהם, כפי שהעיד ישוע על עצמו: "אָנֹכִי הַדֶּרֶךְ וְהָאֱמֶת וְהַחַיִּים; לֹא-יָבֹא אִישׁ אֶל-הָאָב - בִּלְתִּי עַל-יָדִי!" (יוחנן יד:6).

האם חפץ אתה להתפייס עם האלוהים באמצעות איש הביניים הזה? "אִם-בְּפִיךָ תוֹדֶה שֶׁיֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן, וְתַאֲמִין בִּלְבָבְךָ שֶׁהָאֱלֹהִים הֱעִירוֹ מִן-הַמֵּתִים תִּוָּשֵׁעַ!" (אל הרומים י:9).

 

המדרשה המקראית בירושלים, ת. ד. 19349, ירושלים

עאטף חמאדה

First Baptist Bible Church

ת. ד. 19349, ירושלים, ישראל

דוא"ל ahimadeh@yahoo.com

אתר האינטרנט: www.baptistjerusalem.com